Co na vosí bodnutí?

Vosí bodnutí - obecně

Vosa obecná spadá do čeledi sršňovitých, zástupců druhů jedovatého hmyzu. Jejich jedový aparát se skládá ze tří částí: jedového váčku, jedových žláz a žihadla. Zvláštností je, že jedovaté jsou jen samičky, jejichž jedové žlázy se vyvinuly z připojených orgánů samčího rozmnožovacího ústrojí. Vosa své žihadlo pro vosí bodnutí, stejně jako i sršni, může opakovaně několikrát použít, čímž se liší od včel, neboť na žihadle nemají zpětné háčky. 

Vosa obecná, vosa útočná i sršeň obecná patří mezi sociální druhy vos. To znamená, že pokud získají dojem, že ohrožujete jejich hnízdo, budou ho bránit tzv. zuby nehty a vosa, která jako první zpozoruje nebezpečí, vystříkne do vzduchu část svého jedu s obsahem těkavé látky, která funguje jako poplašný systém. Na jejím základě se na obranu během chvíle objeví několik dalších jedinců a to je chvíle, kdy vosí bodnutí na sebe nenechá dlouho čekat…

Nejen likvidací vos se zabývá naše firma Deratizace Praha. V případě potřeby volejte 736 261 309

Garantujeme dojezd do 2 hodin od zavolání a 100% záruku úspěšnosti likvidace vos.

Bodnutí vosou

Kdo by neznal takovou letní zkušenost, jakou je bodnutí vosou. U někoho je to jen vzpomínka z dětství se slovy: “jako když píchne včelička”, u někoho však reakce hodna rychlého odvozu k lékaři s bolestí, svěděním a později otokem, kde jako záchranná brzda pomůže injekce, bohužel mnohdy s nutností opakování.

Co na vosí bodnutí

Jistě každého z nás alespoň jednou bodla vosa. Pocítili jste bolest, svědění a později se okolo místa vpichu vytvořil zarudlý otok. Takovéto reakce jsou v podstatě zapříčiněny ochranně-obranným instinktem tohoto hmyzu, kdy se prakticky jedná o vpuštění jedu do těla za účelem ochromění případného útočníka a pro lidské tělo tato směs má účinky jedu, a jako s jedem by se s ním v takovémto případě mělo i pracovat, a jeho důsledky zmírňovat.

Co na vosí bodnutí, když už se vám taková věc přihodí?

V běžných případech co na vosí bodnutí, které “jen” zabolí, svědí a kůže v místě kolem vpichu zarudne a oteče. Tyto nepříjemné projevy povětšinou odezní po několika hodinách až dnech samy, a pro urychlení léčby se doporučují ledové nebo octové obklady, kortikoidové masti či potření a přiložení na místa vpichu plátek cibule a další jiné…

Avšak v závažnějších případech jakým je alergie na vosí bodnutí, je potřeba jednat rychle...

Alergie na vosí bodnutí

V takovém případě, kdy je zřejmá alergie na vosí bodnutí, má postižený zrychlený tep, klesající krevní tlak, nedostačující krevní oběh, promodrání v důsledku dušení, zvrací, vnímá návaly potu, horečku, třesavku, bolest hlavy…, ale bezesporu největším nebezpečím je fakt vzniku anafylaktického šoku. 

Ten je způsoben obsahem jedu, směsí jak aminokyselin (které u člověka podílí na vzniku šokové reakce - zejména histaminu, který rozšiřuje cévy), tak enzymů (mají účinky jako neurotoxin, který blokuje přenos nervového vzruchu), i  polypeptidů (zde může dojít k překrvení a vnímání intenzivnější lokální bolesti).

Postižený se proto musí dostat co nejdříve do nemocnice, jelikož může dojít i k úmrtí. Při léčbě, např. zmiňovaného anafylaktického šoku, se injekcí nebo nitrožilní infuzí podává adrenalin. Při přetrvávajících obtížích dostane postižený i glukokortikoidy nebo žádoucí antihistaminika.

Vosí bodnutí nepodceňujte!

Bolest, alergická reakce, případné komplikace při otoku místa vpichu či samotný otok zasáhlé končetiny a všechny projevy, které doprovází vosí bodnutí, to jsou záležitosti, kterým se dá předejít činností zvanou: Dezinsekce - “odhmyzování”, pokud se ve Vašem okolí objeví jak vosí či sršní hnízdo, potom je na místě zavolat odborníky k uskutečnění likvidace vosího hnízda příp. likvidací sršních hnízd, a to co nejdříve!

Jak na vosí bodnutí a jak mu předcházet? S profesionály!

 • vosí bodnutí - tomu předcházíme i na nepřístupných místech
 • navrhneme nejvhodnější způsob hubení vos, případně likvidace sršňů a kombinaci insekticidů, aby byly vosy nebo sršni skutečně úspěšně zlikvidovány
 • místa výskytu ošetříme insekticidními postřiky a poprášením na hubení hmyzu
 • kontrolujeme a čistíme prostory po provedení deratizace hmyzu
 • provádíme jednorázové i opakované úkony které předchází bodnutí vosou
 • likvidace od profesionála je prokázaně nejúčinnější a nejbezpečnější obrana na vosí bodnutí!

Vosí bodnutí - kde jsme schopni mu zabránit?

 • v obytných prostorách rodinných domů, chat a chalup
 • v ubytovacích provozech
 • ve veřejných budovách, skladech aj.

Vosí bodnutí - PROČ SI VYBRAT PRÁVĚ NÁS!

 • zkušenosti nejen s vosami a vosím bodnutím - v oboru likvidace hmyzu podnikáme již od roku 2005
 • rychlost - příjezd k Vám do 2 hodin od zavolání
 • přístup - profesionální a odborný
 • reference - naše doporučení k nahlédnutí i dodání
 • služby - poskytujeme domácnostem i firmám
 • vybavení a postupy - disponujeme moderními a aktuálními
 • výsledek! - garantujeme 100% záruku úspěšnosti likvidace vos a slušné ceny

Vosí bodnutí - na co v boji proti němu dbáme?

 • spolupracujeme se zákazníkem s cílem zajistit dobrý průběh a výsledek deratizace, informujeme o prováděných úkonech a pravidlech, které by měl zákazník dodržovat a o vývoji situace, který může očekávat
 • v boji proti bodnutí vosou klademe důraz na hygienické normy a předpisy
 • používáme moderní technologie, aplikace a přípravky šetrné k lidem, zvířatům a okolnímu prostředí při vysoké úspěšnosti za účelem omezit vosí bodnutí
 • kontrolujeme a čistíme prostory po likvidaci vos či sršňů, s čímž souvisí i naše nabídka další činnost ohledně deratizace sršňů.