Bodnutí sršněm

Bodnutí sršněm - obecně

Sršeň obecná je největším evropským zástupcem sociálního avšak jedovatého hmyzu blanokřídlého patřící do čeledi sršňovitých. Žije v mírných oblastech Evropy a Asie a zavlečena byla dokonce i do Ameriky.

Stavbou těla je sice podobná běžnějším vosám, ale je větší a odlišná svým zbarvením. Rozmezí délky, které dosahuje je mezi 18–35 mm. Na těle se střídá černohnědá, žlutá a cihlová barva. Přebývá převážně v dutinách stromů, kde si staví oválné papírové hnízdo, které může dosahovat v průměru až 80 cm. Žije ve společenstvech, jejichž počet čítá až k 1700 jedinců. Komunitu tvoří samice (královny), dělnice, samci a nedospělí jedinci. Samice i dělnice disponují silnými kusadly a jejich žihadlo obsahuje jed. Samcům však žihadlo chybí a jejich kusadla jsou měkčí.

Je dravým druhem, své larvy krmí hmyzem, především mouchami, vosami, včelami, můrami, vážkami, ve specifických oblastech cikádami, případně pavoukovci. Dospělí jedinci se živí převážně sladkou šťávou z květů, ovoce a mízou stromů. Ovšem královna krátce po probuzení z hibernace konzumuje hlavně hmyz, neboť potřebuje získat bílkoviny.

Pokud sršeň není podrážděná, nechová se agresivně a lidí si nevšímá, i když se pohybují v  blízkosti jejího hnízda. Dalo by se říct, že jsou to opravdu flegmatičtí jedinci, a u takových v první řadě bodnutí sršněm až tak nehrozí...

Nejen likvidací sršňů se zabývá naše firma Deratizace Praha. V případě potřeby volejte 736 261 309

Garantujeme dojezd do 2 hodin od zavolání a 100% záruku úspěšnosti likvidace sršňů.

Bodnutí sršněm - jed

Její jed, který způsobuje značnou bolest, je však v porovnání například s včelím poměrně slabý. Někteří lidé vnímají sršeň za škůdce převážně kvůli tomu, že požírá včely a zralé ovoce.  Ale také za hmyz obtížný hlavně z obavy před bodnutí sršněm, z obavy před žihadlem.

Sršní bodnutí - žihadlo

Hlavním typem konstrukce žihadel je ostrý orgán sloužící pro obranu či útok, obzvláště je-li spojen s jedovou žlázou a přizpůsoben k zasazování ran bodáním.

Žihadlo se nachází typicky na zadní části těla živočicha. Mezi živočichy disponující žihadlem patří například sršně, včely, vosy, čmeláci a štíři.

Víte, co dělat, když už Vás dostihne sršní bodnutí? 

Bolestivé bodnutí sršněm

Za všechnu tu bolest u bodnutí sršněm může zřejmě jeho žihadlo. Je to dáno i tím, že je mnohem větší než žihadlo vosí, a proto pronikne do kůže hlouběji, a tím sršní bodnutí více bolí. Je to i tím, že sršní jed obsahuje vyšší dávky acetylcholinu, který se podílí na přenosu nervového vzruchu mezi koncovým nervem a svalovým vláknem, a proto je sršní bodnutí tolik bolestivé, i když obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí!

Sršní bodnutí...Alergici však pozor!

Ne vždy je to tak snadné. Sršní bodnutí se může změnit ve velký problém, když je jeho jedem zasaženo malé dítě, starší člověk a také alergik. Obzvlášť nebezpečné je v případě bodnutí do hlavy, krku či obličeje a to, i jinak zdravého člověka. V takovém případě není proč otálet a nutné je okamžité zavolání záchranné služby a postižené místo ledovat, aby se zpomalil rozvoj otoku.

Bodnutí sršněm nepodceňujte!

Bohužel alergická reakce na bodnutí sršněm se může objevit i v případě, že postižený nikdy v minulosti alergii neměl. Záchranku je lepší volat i v případě, že pacient špatně dýchá, chce se mu zvracet nebo pokud má otok po sršním bodnutí skutečně výrazný.

Takže bolestivé sršní bodnutí, alergická reakce a další případné komplikace jakými jsou otoky a další projevy, které bodnutí sršněm doprovází jsou záležitosti, kterým se dá předejít díky metodě zvané Dezinsekce - “odhmyzování”.

Takže pokud se u Vás objevují zbloudilé sršně či jejich hnízdo,potom je na místě zavolat odborníky k uskutečnění  likvidace sršních hnízd, příp.likvidace vosího hnízda, a to co nejdříve!

Jak na bodnutí sršněm, a jak tomu předcházet? S profesionály!

 • bodnutí sršněm - předcházíme tomu i na méně přístupných místech
 • navrhneme nejvhodnější způsob likvidace sršňů  či případné hubení vos a kombinaci insekticidů, aby byly sršni či vosy skutečně úspěšně zlikvidovány
 • místa výskytu ošetříme insekticidními postřiky a poprášením na hubení hmyzu
 • kontrolujeme a čistíme prostory po provedení deratizace hmyzu
 • provádíme úkony jednorázové i opakované, které předchází bodnutí sršněm
 • likvidace od profesionála je prokázaně nejúčinnější a nejbezpečnější obrana na sršní bodnutí! V tomto případě deratizace sršňů!

Bodnutí sršněm - kde jsme mu díky dezinsekci schopni zabránit?

 • v prostorách obytných staveb, rodinných domů, chat a chalup
 • v ubytovacích provozech
 • ve veřejných budovách, provozovnách, skladech aj.

Bodnutí sršněm - PROČ SI NA LIKVIDACI SRŠŇŮ VYBRAT PRÁVĚ NÁS!

 • zkušenosti nejen se sršní a sršním bodnutím - v oboru likvidace hmyzu podnikáme již od roku 2005
 • rychlost - přijedeme k Vám zpravidla do 2 hodin od zavolání
 • přístup - samozřejmostí je profesionální a odborný
 • reference - naše doporučení k nahlédnutí i dodání
 • služby - ty poskytujeme domácnostem i firmám
 • vybavení a postupy - disponujeme moderními a aktuálními
 • výsledek! - garantujeme 100% záruku úspěšnosti likvidace sršňů i likvidace vos a k tomu máme solidní ceny

Bodnutí sršněm - v boji proti němu na co dbáme?

 • spolupracujeme se zákazníkem s cílem zajistit dobrý průběh deratizace a výsledek, informujeme o prováděných úkonech a pravidlech, které by měl zákazník dodržovat a o vývoji situace, který může očekávat
 • v boji proti bodnutí sršněm klademe důraz na hygienické normy a předpisy
 • používáme moderní technologie, aplikace a přípravky šetrné k lidem, zvířatům a okolnímu prostředí při vysoké úspěšnosti za účelem omezit sršní bodnutí
 • kontrolujeme a čistíme prostory po likvidaci sršňů či vos, s čímž souvisí i naše nabídka další činnost ohledně hubení vos.